Největší krize společnosti Facebook v její historii

Největší krize společnosti Facebook od jejího založení

V pátek začalo konsorcium 17 amerických zpravodajských organizací zveřejňovat sérii příběhů – souhrnně nazvaných „Facebook Papers“ – na základě řady stovek interních firemních dokumentů, které byly zahrnuty do zveřejnění poskytnutých Komisi pro cenné papíry a burzy Konsorcium, jehož součástí je CNN, přezkoumalo upravené verze, které Kongres obdržel.

Dle zjištění konsorcia koordinované skupiny na Facebooku (FB) rozsévají neshody a násilí, stejně jako problémy Facebooku s moderováním obsahu v některých neanglicky mluvících zemích a že někteří obchodníci využívají svých platforem k vykořisťování lidí. Konsorcium se tímto zabývalo celý měsíc. Wall Street Journal dříve zveřejnil sérii příběhů založených na desítkách tisíc stránek interních dokumentů Facebooku, které unikly (Práce konsorcia je založena na mnoha stejných dokumentech.).

facebook

Problémům Facebooku momentálně není konec. Členové podvýboru vyzvali generálního ředitele Facebooku Marka Zuckerberga, aby se k dané situaci vyjádřil.

Facebook se se skandály kolem svého přístupu k ochraně osobních údajů, moderování obsahu a konkurentům vypořádal již dříve. Ale obrovské množství dokumentů a mnoho příběhů, které z nich pocházejí, se dotýkají obav a problémů ve zdánlivě každé části jeho podnikání: jeho přístup k boji proti nenávistným projevům a dezinformacím, řízení mezinárodního růstu, ochraně mladších uživatelů na její platformě. a dokonce jeho schopnost přesně měřit velikost svého masivního publika ve společnosti neustále vyvolává obavy.

To vše vyvolává pro společnost nepříjemnou otázku: Je Facebook skutečně schopen zvládnout potenciál škod v reálném světě ze svých neuvěřitelně velkých platforem, nebo se gigant sociálních sítí stal příliš velkým na to, aby neselhal?

 

Facebook se snaží otočit stránku

Facebook se opakovaně pokusil zdiskreditovat svou bývalou zaměstnankyni Frances Haugenovou, která ho už v minulosti obvinila z výše zmíněných problémů, a řekl, že její svědectví a zprávy o dokumentech špatně charakterizují její činy a úsilí.

„V jádru těchto příběhů je premisa, která je nepravdivá,“ uvedl v prohlášení pro CNN mluvčí Facebooku.“ Ano, jsme obchod a vyděláváme, ale představa, že to děláme na úkor bezpečnosti nebo blahobytu lidí, je nepravdivá.“

V tweetovém vláknu minulý týden viceprezident společnosti pro komunikaci John Pinette označil Facebook Papers za „spravovaný výběr z milionů dokumentů na Facebooku“, který „nelze v žádném případě použít k vyvození spravedlivých závěrů“. Ale i tato odpověď je výmluvná; pokud má Facebook více dokumentů, které by vyprávěly úplnější příběh, proč je nezveřejnit?

Místo toho nyní Facebook údajně plánuje přejmenovat se pod novým jménem již tento týden, protože vlna kritiky pokračuje. (Facebook dříve odmítl tuto zprávu komentovat.) Tento krok se zdá být jasným pokusem obrátit stránku, ale nový nátěr nevyřeší základní problémy nastíněné v dokumentech.

Například ze zprávy zveřejněné 16. září Journal, která upozornila na interní výzkum Facebooku o násilném mexickém drogovém kartelu, známém jako Cartél Jalisco Nueva Generación. Kartel prý používal platformu k zveřejňování násilného obsahu a náboru nových členů pomocí zkratky „CJNG“ (semi-militarizovaná mexická zločinecká skupina se sídlem v Jaliscu, v jejímž čele stojí Nemesio Oseguera Cervantes, jeden z nejhledanějších drogových bossů na světě, zdroj Wikipedia), i když byl interně označen jako jedna z „nebezpečných osob a organizací“, jejichž obsah by měl být odstraněn. Facebook tehdy deníku řekl, že investuje do umělé inteligence, aby posílil její prosazování proti takovým skupinám.

Navzdory zprávě Journal z minulého měsíce, CNN minulý týden identifikovala znepokojivý obsah spojený s touto skupinou na Instagramu, včetně fotografií zbraní a fotografických a video příspěvků, ve kterých se zdá, že lidé byli zastřeleni nebo sťati. Poté, co se CNN dotázala Facebooku na příspěvky, mluvčí potvrdil, že několik videí, která CNN označila, byla odstraněna kvůli porušení zásad společnosti.

Haugenová tvrdí, že selhání Facebooku při řešení takových problémů je částečně způsobeno tím, že upřednostňuje zisk před společenským dobrem, a v některých případech proto, že společnost nezvládá řešit mnoho problémů současně.

Facebook podle mluvčí společnosti investoval od roku 2016 celkem 13 miliard dolarů do zlepšení bezpečnosti svých platforem. (Pro srovnání, roční tržby společnosti loni přesáhly 85 miliard USD a její zisk dosáhl 29 miliard USD.) Mluvčí také uvedl, že Facebook má „40 000 lidí, kteří pracují na bezpečnosti a zabezpečení na naší platformě, včetně 15 000 lidí, kteří kontrolují obsah ve více než 70 jazycích fungující na více než 20 místech po celém světě.

„Od roku 2017 jsme také odstranili více než 150 sítí, které se snažily zmanipulovat veřejnost, a vznikly ve více než 50 zemích, přičemž většina pochází z USA.“ uvedl mluvčí Facebooku. „Naše dosavadní výsledky ukazují, že proti zneužívání mimo USA zasahujeme se stejnou intenzitou, jakou uplatňujeme v USA.“

Dokumenty přesto naznačují, že společnost má mnohem více práce, aby odstranila všechny škody popsané v dokumentech a řešila nezamýšlené důsledky bezprecedentního dosahu a integrace Facebooku do našeho každodenního života.

sociální média

Nejistá budoucnost

Mezitím se zdá, že společnost rychle ztrácí důvěru – nejen mezi některými uživateli a regulátory, ale i interně.

Několik interních dokumentů poukazuje na obavy zaměstnanců Facebooku ohledně jednání společnosti, včetně jednoho příspěvku z prosince 2020 na interním webu Facebooku o oslabení týmu pro integritu společnosti, ve kterém jeden zaměstnanec v komentáři poznamenal: „Naše nedávné výsledky ukazují důvěru ve vedení. Ale ta v celé společnosti poklesla.“

Interní příspěvek přišel poté, co byl tým Facebooku pro občanskou integritu po prezidentských volbách rozdělen a jeho zaměstnanci byli přiděleni do jiných rolí v rámci společnosti, což je krok, který Haugenová kritizovala.

A ve čtvrtek nezávislá dozorčí rada Facebooku obvinila společnost, že není „úplně vstřícná“ k podrobnostem svého programu Cross-Check, který údajně chránil miliony VIP uživatelů před běžnými pravidly moderování obsahu platformy sociálních médií.

Dobrá zpráva pro Facebook: Haugenová a tým, který ji podporuje, nemají v úmyslu uzavřít nebo rozbít společnost. Během svého svědectví v Senátu Haugenová opakovaně tvrdila zákonodárcům, že tam byla, protože věří v dobrý potenciál společnosti, pokud bude společnost schopna řešit své vážné problémy. Haugenová dokonce řekla, že pokud dostane šanci, k Facebooku se vrátí. Navrhla, aby Kongres dal společnosti za jistých podmínek šanci.